Powracamy do Was z tematem finansowania dla firm – czym się różnią, na czym polegają i którą z nich zaproponować swoim klientom? Bo choć zarówno leasing, jak i kredyt mają za zadanie rozłożyć finansowanie w czasie, bez konieczności ponoszenia jednorazowego, dużego wydatku, to w istocie są to dwie, zupełnie różne formy finansowania. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kompletny porównanie kredytu i leasingu dla firm, w którym znajdziecie odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania. Zaś na platformie iPłatności – elastyczne formy finansowanie dla Ciebie i Twoich klientów.
Kredyt a leasing – korzyści podatkowe
Obie wymienione wyżej formy finansowania oferują różne korzyści podatkowe. W przypadku leasingu jedną z najistotniejszych zalet jest fakt, że raty leasingowe mogą być w całości odliczane od podstawy opodatkowania, co bezpośrednio przekłada się na możliwość obniżenia podatku dochodowego poprzez wskazanie opłaconych rat jako koszt uzyskania przychodu.
W przypadku firm decydujących się na kredyt, możliwe jest odpisywanie odsetek od kredytu oraz amortyzacja zakupionego aktywa, co ostatecznie również przynosi korzyści podatkowe, choć rozłożone są one na dłuższy okres.
Długoterminowe plany biznesowe
Wybór między leasingiem a kredytem powinien być również podyktowany długoterminowymi planami biznesowymi firmy. Jeśli przedsiębiorstwo rozwija się dynamicznie i często wymienia sprzęt na nowszy, leasing może oferować większą elastyczność i mniejsze zobowiązania finansowe. Innymi słowy, krótki czas trwania leasingu pozwala na stały dostęp do najnowszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. Z drugiej strony, firmy z ustabilizowaną pozycją na rynku, planujące długoterminowe wykorzystanie aktywów, mogą skorzystać na niższych kosztach długoterminowych, jakie oferuje kredyt.
Dostępność i procedury
Warto też rozważyć, jak dostępność i procedury związane z obiema formami finansowania wpływają na decyzję. Leasing pozwala sfinansować zakup niezbędnych do rozwoju firmy urządzeń i maszyn, także w przypadku nowopowstałych podmiotów. Ze względu na to, że nie wymaga dużej wpłaty własnej, nie obciąża budżetu firmy i nie zaburza jej płynności finansowej – jednocześnie ta forma finansowania pozwala na wykorzystanie dostępnych środków na inne cele.
Zarówno kredyt, jak i leasing wiążą się z pewnymi formalnościami – jednak w przypadku iPłatności są one zredukowane do minimum. Wystarczy wybrać produkt, formę finansowania, a następnie wypełnić wniosek i określić wysokość raty, okres spłaty – decyzja pojawi się na ekranie w zaledwie kilka chwil. To jedna z największych zalet leasingu i finansowania ratalnego w systemie iPłatności – proste i przejrzyste procedury, intuicyjny, w pełni zdalny proces i minimum formalności. Chcesz zapewnić swoim klientom elastyczne formy finansowania, dopasowane do ich potrzeb? Tu sprawdzisz jak przeprowadzić integrację z systemem iPłatności.
Leasing czy kredyt dla firm?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które rozwiązanie finansowania – leasing czy kredyt – jest lepsze. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji firmy, jej potrzeb, planów rozwojowych oraz preferencji właściciela. Leasing oferuje większą elastyczność i mniejsze początkowe obciążenie finansowe, co jest bez wątpienia jest atrakcyjne dla nowych lub dynamicznie rozwijających się firm. Kredyt natomiast może być opcją, która w dłuższej perspektywie bardziej się opłaca – zwłaszcza dla firm, które planują długotrwałe wykorzystanie aktywów i mają stabilną sytuację finansową.
Niezależnie jednak od tego, wato pamiętać, że w serwisie iPłatności znajdziesz różnorodne formy finansowania, zarówno dla siebie, jak i Twoich klientów.