13 lutego, 2024

Leasing czy kredyt? Którą formę finansowania dla firm wybrać? Cz.I

Decyzja o wyborze formy finansowania inwestycji przez przedsiębiorcę zależy od wielu różnych czynników – znaczenie ma bowiem nie tylko wielkość firmy, ale także branża w jakiej działa, cel inwestycji czy koszty. Nic więc dziwnego, że wybór nie jest prosty i wielu przedsiębiorców zastanawia się, która forma finansowania będzie dla nich najkorzystniejsza. Bez wątpienia jednak do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych przez przedsiębiorców rozwiązań należą leasing i kredyt. I choć, tak jak wspomnieliśmy na początku, ostateczny wybór zależny jest od kilku kwestii, to jedno pozostaje wspólne – dzięki iPłatnościom zaoferujesz swoim klientom najdogodniejszą dla nich formę finansowania. Leasing operacyjny, leasing finansowy, raty – w iPłatności mamy je wszystkie. 

Wracając jednak do meritum – którą formę finansowania wybrać, i którą z nich zaproponować klientom?

Leasing a kredyt – podstawowe różnie

Chociaż zasadniczo obie te formy sprowadzają się do rozłożenia płatności w czasie i zachowania płynności finansowej firmy, istnieją pomiędzy nimi istotne różnice, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji. Najważniejszym kryterium wyboru powinna być zatem atrakcyjność i opłacalność konkretnej formy finansowania, choć w praktyce nie jest to jednak takie proste, dlatego każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Statystyki pokazują jednak, że przedsiębiorcy najczęściej jako formę finansowania wybierają leasing – zarówno w zarówno w wersji operacyjnej, jak i finansowej. Z pewnością za taki stan rzeczy odpowiada fakt, że leasing oferuje ulgi podatkowe, niższe oprocentowanie oraz możliwość szybszego uzyskania finansowania bez konieczności przedkładania rozległej dokumentacji dochodowej. Wiele jednak zależy od potrzeb i preferencji konkretnego przedsiębiorstwa – dlatego warto zaoferować klientom kilka form finansowania. Dzięki platformie iPłatności to możliwe – wystarczy zintegrować ją ze swoim sklepem, by umożliwić klientom finansowanie za pomocą leasingu operacyjnego, finansowego czy kredytu.

Można wymienić co najmniej kilka głównych różnic pomiędzy leasingiem a kredytem dla firm, które wpływają na ostateczny wybór formy finansowania. Dlatego poniżej porównaliśmy ze sobą oba typy, z uwzględnieniem ich charakterystycznych cech i zalet.

Prawo własności

Podstawową różnicą między kredytem a leasingiem jest kwestia własności sprzętu lub urządzenia. W przypadku kredytu samochodowego, urządzenie staje się bowiem własnością kredytobiorcy po spłaceniu wszystkich rat. To daje pełną swobodę dysponowania nim oraz możliwość jego sprzedaży lub modyfikacji. W przypadku leasingu, urządzenie pozostaje własnością firmy leasingowej przez cały okres trwania umowy. Po jej zakończeniu istnieje opcja jego wykupu, jednak nie jest to obligatoryjne.

Koszty

Z punktu widzenia finansowego, leasing zazwyczaj oferuje niższe miesięczne koszty w porównaniu z kredytem. Nie wymaga on również znacznego wkładu własnego, dzięki czemu  jest bardziej dostępny na początkowym etapie, a także stanowi świetne rozwiązanie dla nowopowstałych firm, które nie dysponują dużym budżetem. Dla przykładu: w przypadku iLease, autorskiego leasingu iPłatności, wkład własny wynosi zaledwie 1% dla leasingu finansowego i od 10 do 30% dla leasingu operacyjnego. Dodatkowo, leasing pozwala na odliczenie podatku VAT oraz wskazanie opłaconych rat jako kosztów uzyskania przychodu, co nierzadko przesądza wybór tej formy finansowania.

Rozpocznijmy współpracę

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Przejdź do FAQ

Przeczytaj warunki współpracy i regulamin

Pobierz regulamin

Wypełnij formularz w
2 minuty i zostań Partnerem

Przejdź do rejestracji