7 grudnia, 2023

Leasing finansowy a leasing operacyjny – co to oznacza w praktyce? Cz.I

Leasing jest formą finansowania środków trwałych, na którą z roku na rok decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Od czasu, gdy procedury finansowania w leasingu przestały być długie i skomplikowane, a zastąpił je szybki leasing online, jego popularność wzrosła jeszcze bardziej. Za sukcesem tym stoją także uproszczone procedury, takie jak np. w iLease, gdzie  cały proces zawierania leasingu trwa zaledwie kilka chwil, jest w pełni zdalny, a decyzja o przyznaniu leasingu pojawia się na ekranie komputera, tabletu czy smartfona w zaledwie kilka chwil. Wszystko po to, by dzięki rozwiązaniom leasingowym dostępnym w iPłatnościach, klient mógł zapłacić leasingiem tak, prosto, jak zwykłym przelewem. Wracając jednak do meritum – tym, co zwykle sprawia najwięcej problemów przyszłym leasingobiorcom, są różnice pomiędzy dwoma najpopularniejszymi formami leasingu czyli leasingiem finansowym i leasingiem operacyjnym. Oba dostępne są w systemie iPłatności, oferującym różnorodne, dopasowane do potrzeb klientów formy finansowania.

Integracja z iPłatności -> SPRAWDŹ

Zalety integracji z iPłatności -> SPRAWDŹ

Dlatego dziś skupimy się na przedstawieniu podstawowych cech, zalet i kluczowych elementów obu typów leasingów oraz wskażemy, kiedy każdy z nich może być najbardziej korzystny.

Leasing finansowy a operacyjny – cechy wspólne

Zarówno leasing finansowy, jak i operacyjny oferują dużą elastyczność w zakresie finansowania oraz nie wymagają dużego kapitału własnego. Oznacza to, że to świetny sposób finansowania zarówno dla już istniejących, jak i nowopowstałych firm, które nie mogą pozwolić sobie na utratę płynności finansowej lub nadwyrężenia budżetu na rozpoczęcie działalności. W leasingu od iPłatności wysokość wkładu własnego wynosi odpowiednio min.1% dla leasingu finansowego oraz od 10 do 30% w przypadku leasingu operacyjnego.

Oba typy leasingów pozwalają także na odliczenie podatku VAT oraz uwzględnienie uwzględnienie wydatków eksploatacyjnych w kosztach uzyskania przychodu. Jednak należy pamiętać, że od 2019 roku wprowadzono limit dla wydatków eksploatacyjnych, umożliwiając tym samym ich odliczenie wyłącznie do wysokości 75% dla użytkowania mieszanych (służbowo-prywatnych).

Leasing operacyjny – główne cechy

Leasing operacyjny (znany także jako leasing usługowy) to forma finansowania, w której przedsiębiorca (leasingobiorca) uzyskuje od leasingodawcy prawo do użytkowania określonego przedmiotu (np. maszyny, sprzętu) na ustalony czas w zamian za regularne raty leasingowe. Charakterystyczną cechą leasingu operacyjnego jest to, że okres użytkowania przedmiotu leasingu jest zwykle krótszy niż pełny okres jego amortyzacji – najczęściej od 12 do 60 miesięcy.

Leasing finansowy – główne cechy

Leasing finansowy, znany też jako kapitałowy, to metoda finansowania majątku trwałego, gdzie korzyści i obciążenia związane z własnością przechodzą na leasingobiorcę. Główne cechy tego rozwiązania obejmują przede wszystkim fakt, że leasingobiorca traktuje przedmiot leasingu jak własny majątek, dokonując amortyzacji i korzystając z zalet posiadania.

Rozpocznijmy współpracę

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Przejdź do FAQ

Przeczytaj warunki współpracy i regulamin

Pobierz regulamin

Wypełnij formularz w
2 minuty i zostań Partnerem

Przejdź do rejestracji